Szanowni Państwo,

zapraszam serdecznie do naszego miasta wszystkich miłośników wyścigów rowerowych. Gdański odcinek Maratonów Rowerowych Lang Team, który odbędzie się 6 lipca, oferuje wszystko to, czego oczekują kolarze amatorzy rowerów MTB: adrenalinę podczas zawodów i bogatą ofertę na spędzanie wolnego czasu. Trasa wyścigów – tak, jak w latach ubiegłych – prowadzić będzie po lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Po sportowych emocjach zostańcie w naszym mieście i skorzystajcie z szerokiego wachlarza możliwości. Chwile wytchnienia znajdziecie w licznych kawiarenkach i restauracjach. Warto udać się na spacer malowniczymi uliczkami Starego i Głównego Miasta. To tu odnajdziecie ducha tysiącletniego Gdańska. Zapraszam też na spacery nadmorskie, w naszym mieście jest ponad 19 km najpiękniejszych w Polsce plaż.

Łatwo możecie się przekonać, że współczesność w Gdańsku jest równie atrakcyjna. W ostatnich latach wybudowaliśmy kilka obiektów, które są znane w całym kraju: Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Stadion Energa, halę Ergo Arena.

Dla tych, którzy nawet po zawodach nie będą mieli ochoty rozstać się ze swoimi rowerami, polecam rekreacyjną jazdę po mieście. Gdańsk jest liderem w budowie dróg i ścieżek rowerowych. Możemy się poszczycić najgęstszą siecią dróg rowerowych w kraju.

Obecnie liczy ona 123,5 km, ciągów pieszo-rowerowych jest 18 km, a pasów rowerowych – 10 km. Do tego dochodzi 517,5 km ulic z uspokojonym ruchem (o dopuszczalnej prędkości 30 km/godz.) oraz 221 ulic jednokierunkowych o łącznej długości 51,8 km z dopuszczonym ruchem rowerów „pod prąd”. Dziennie na terenie Gdańska wykonywanych jest ok. 51,3 tys. podróży rowerem.

 

W tym roku wprowadziliśmy system roweru miejskiego Mevo. W Gdańsku powstało 360 stacji, w których czeka 2226 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym (docelowo będzie ich 7000). Cały system jest obsługiwany przez aplikację mobilną i system do obsługi wypożyczeń.

Zapraszam do Gdańska – miasta wolności i solidarności.

Aleksandra Dulkiewicz

Prezydent Miasta Gdańska

Gdańsk. Miasto wolności

Takie miasto jak Gdańsk jest tylko jedno. Inne mogą być tylko podobne. Nadmorskie położenie i ponad tysiąc lat historii sprawiają, że Gdańsk jest wyrazisty, zdecydowany, o ugruntowanej pozycji na mapie Europy. Jednocześnie to miasto, które wciąż kryje w sobie wiele tajemnic i ma to „coś”, dzięki czemu nie można pomylić go z żadnym innym.

Nie ma Gdańska bez wolności. Odwaga, kreatywność, ale przede wszystkim wolność: to prawdziwie gdańska tradycja. Cnota od wieków najwyżej ceniona przez gdańszczan ukształtowała niepowtarzalny „genius loci” miasta. Czuć ją równie dobrze wśród kamieniczek Głównego Miasta, jak i pomiędzy dźwigami stoczniowymi Młodego Miasta, na pięknych piaszczystych plażach i w postindustrialnych halach, w parkach i w tunelach: w Gdańsku wolność jest wszechobecna, można jej niemal dotknąć. Inspiruje i przeobraża zarówno przestrzeń jak i ludzi. Tacy są gdańszczanie: odważni, zaangażowani, pełni pasji, twórczy. Taki jest Gdańsk: otwarty na nowe idee, idący z duchem czasu, kreujący zdarzenia, wciąż zaskakujący.

Gdańsk zmienia oblicze z dnia na dzień. Niedawno był centrum wydarzeń, które zmieniły bieg historii Europy. Sierpień roku 1980, strajk w Stoczni Gdańskiej, któremu przewodził Lech Wałęsa i powstanie Solidarności, wielkiego ruchu społecznego, zawładnęły wyobraźnią milionów ludzi. To właśnie te wydarzenia dały ogromny impuls ruchom wolnościowym na całym świecie i pozwoliły uwierzyć, że niemożliwe jest możliwe. Wolność „od”: zła, opresji, strachu staje się dziś wolnością „do”: spełniania marzeń, kreatywności, odwagi, lepszego życia. To miasto osadzone w historii, ale żyjące teraźniejszością i śmiało patrzące w przyszłość.

Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, gospodarka oparta na wiedzy i technologii, ekosystem przyjazny innowacjom, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, atrakcyjny cel wyjazdów turystycznych. Jako miejsce narodzin Solidarności staje się centrum debaty o współczesnym świecie, jako Światowa Stolica Bursztynu pobudza wyobraźnię projektantów mody i designerów, jako miasto wolności  inspiruje artystów, jako centrum IT skupia najlepszych profesjonalistów, jako tętniące życiem nadmorskie miasto z bogatą historią przyciąga corocznie miliony turystów. W prestiżowym, międzynarodowym konkursie European Best Destinations 2017 Gdańsk stanął na podium dzięki blisko 50 tysiącom głosów z całego świata.

 

Gdańsk to również zwycięzca wielu ogólnopolskich rankingów i jedno z najlepszych w kraju miejsc do życia. Jest niezwykle atrakcyjnym punktem na mapie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. To niemalże słownikowa definicja pojęcia „work-life balance”. W końcu gdzie jeszcze można odpocząć po pracy spacerując brzegiem morza po szerokiej, piaszczystej plaży, by dosłownie chwilę później znaleźć się w górzystym terenie w środku lasu? Tu się żyje!

Biuro Zawodów i miasteczko wyścigu: Złota Karczma teren oddziału Prewencji Policji KWP w Gdańsku wjazd od ul. Wiolinowej.
Najbliższy szpital: 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej imienia kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku, ul. Polanki 117, 80 – 305 Gdańsk.
Parkingi: ul. Wiolinowa.

Numer alarmowy w trakcie wyścigu: 725 705 655.

CHARAKTERYSTYKA TRASY: Dystanse rozgrywane są na tej samej rundzie, powtarzanej 1,2,3krotnie. Trasa prowadzi po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w otoczeniu bukowych i sosnowych lasów. Przebiega drogami i ścieżkami leśnymi po morenowych wzgórzach z dużą liczbą interwałowych podjazdów. Zjazdy fragmentami trudne techniczne. W przypadku deszczu na fragmentach trasy może wystąpić błoto.
OPIS SZCZEGÓŁOWY:
0,0 START, po przejechaniu linii startu jedziemy ok 100-150 m do płotu, za którym skręcamy w prawo i dalej drogą w stronę lasu
0,6 na pełnej (4 ramiennej) krzyżówce skręcamy w lewo
0,65 na rozwidleniu dróg skręć w prawo
0,95 Uwaga! na zjeździe, zakręt w prawo, niebezpieczny tłuczeń
1,17 Uwaga! na zjeździe skręcamy w lewo (ostry skręt) dalej asfaltem, podjazd
1,59 na skrzyżowaniu ostry skręt w prawo na gruntówkę
1,71 skręt w lewo
1,92 zakręt w prawo na żółty szlak, Uwaga! ok 200m ostry zjazd drogą
2,58 Uwaga! betonowa poprzeczna rynna
2,6 skręt w lewo na dobrą drogę (żółty szlak)
3,06 skręt w prawo w pierwszą z dwóch dróg (wjazd w drogę w wąwozie) podjazd
3,31 na rozwidleniu skręcamy w najbardziej w lewo drogę
3,55 początek podjazdu
3,66 na szczycie na krzyżówce (4 ramiennej) jedziemy na wprost
3,84 na (4 ramiennej krzyżówce) skręcamy w lewo, zjazd ze szlaku
4,55 na (4 ramiennej krzyżówce) skręcamy w prawo (główna drogą)
4,96 na rozwidleniu dróg w prawo
5,43 na wprost na (4 ramiennej krzyżówce) po 60m na rozwidleniu w lewo
5,6 mijamy zjazd w prawo, jedziemy na wprost za szlaban, za szlabanem po ok 50 m na rozwidleniu w prawo na rozwidleniu skręć w prawo (za domem) ok.
5,75 na rozjeździe drogi skręcamy w lewo na szlaban, za szlabanem na wprost
6,0 na krzyżówce na wprost
6,7 na rozwidleniu w lewo (bardziej uczęszczaną drogą)
6,75 na wprost do zakrętu w prawo (zjazd)
6,85 zakręt w prawo (zjazd)
6,92 na wprost (zjazd)
7,5 lekki zakręt w lewo (trzymaj się bardziej uczęszczanej drogi; szybki zjazd)
7,6 na krzyżówce w prawo, 25 m za krzyżówką betonowa rynna w poprzek drogi
Ok. 9,1 na (4 ramiennej krzyżówce) skręcamy w prawo w czarny szlak, skręt za rowem a nie przed nim
ok. 10,27 zjazd w lewo czarnym szlakiem na (4 ramiennej krzyżówce) skręcamy w prawo czarnym szlakiem
10,74 początek ostrego podjazdu, jedziemy prawą stroną drogi
10,85 koniec podjazdu, skręcamy w prawo
11,05 na krzyżówce jedziemy na wprost (grzbietem wzniesienia)
11,61 dalej na wprost drogą z licznymi dziurami  12 na rozwidleniu dróg w lewo (koniec dziurawej drogi)
12,1 na rozwidleniu jedziemy na wprost ścieżką
12,17 zakręt w lewo
12,25 na rozwidleniu w prawo i kierujemy się w zjazd dróżką w wąwozie (Uwaga! zjazd serpentyną)
12,4 na krzyżówce w lewo w dobrą drogę (koniec zjazdu serpentyną)
12.85 zjazd w prawo w ścieżkę i serpentyną podjazd
13,5 koniec podjazdu, skręt w prawo w drogę na żółtym i czarnym szlaku
14,28 skręt w lewo, czarnym szlakiem, potem szlak odbija w prawo, my jedziemy prosto
15,97 Uwaga! przed stawem ostry skręt w prawo na „szybkiej trasie”,
17,35 przy smażalni ryb w lewo, czarnym szlakiem
17,45 skręt w prawo na asfalt (pod zakaz)
17,84 na rozwidleniu asfaltem w lewo (od prawej jedzie Parada Rodzinna i też skręca)
19,52 koniec podjazdu, zjazd z lewo z asfaltu w gruntówkę (Parada Rodzinna jedzie w prawo)
19,9 na rozwidleniu dróg w prawo
20,29 na rozwidleniu w lewo z szutrówki w gruntową
20,46 na rozwidleniu w prawo 20,92 jedziemy na wprost, pomiń odbicie w prawo, zjazd
22,12 na rozwidleniu w prawo, przy pniu i stosie kamieni
22,2 za szlabanem na rozwidleniu w prawo
22,5 na (4 ramiennej krzyżówce) na wprost potem na rozjeździe w lewo w zielony szlak
22,93 na (4 ramiennej krzyżówce) w prawo skos pod górkę
23,11 na rozwidleniu w prawo, podjazd
23,34 na rozwidleniu w lewo, zjazd
23,44 na (4 ramiennej krzyżówce) na wprost pod górkę
23,6 jedziemy na wprost w wąwóz aż do metalowego płotu, przed nim skręcamy w prawo, jak skończy się płot po lewej stronie jedziemy dalej na wprost
24 na zakręcie w prawo na drodze jest żleb – jedziemy lewą stroną
24,17 na rozwidleniu w prawo, ostry podjazd, na szczycie grzbietu skręt w lewo w zielony szlak, łagodny podjazd
24,54 na rozwidleniu w lewo zielonym szlakiem
25,06 Uwaga! ostry zjazd z licznymi korzeniami
25,25 koniec zjazdu serpentyną, skręt w prawo
25,45 na rozwidleniu w lewo, zielonym szlakiem
25,6 ostry podjazd
25,68 szczyt grzbietu, skręcamy w lewo skos w dół, nie na wprost pod górkę!!! w dolinie kilka skrętów po sobie: najpierw w prawo, potem po ok. 15 m w lewo, po ok. 30m po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy w prawo – skos do drogi głównej, na głównej drodze  w prawo i po kolejnych 40m zjazd w lewo i dalej ścieżką lekki podjazd z dziurami w drodze
26,51 na rozwidleniu ścieżek w lewo po wjechaniu na drogę na wprost, zjazd
26,66 Uwaga! ostry zjazd w prawo w ścieżkę i serpentyną w dół
27 za szlabanem na wprost
27,57 przejazd przez asfalt, za nim w prawo skos do lasu, długi podjazd
27,83 koniec ostrego podjazdu, skręt w prawo, łagodny podjazd
28,36 na (4 ramiennej krzyżówce) na wprost do szlabanu i dalej prosto
29,1 jedziemy na wprost (odbicie drogi w prawo skos)
29,54 cały czas na wprost (kilka odchodzących w prawo i lewo dróg)
29,66 na rozwidleniu w lewo 30, skręt w lewo na asfalt (od prawej jedzie Parada Rodzinna)
30,38 przed szlabanem skręt w prawo i podjazd
30,61 na rozjeździe w prawo po ok. 50 m są 3 drogi, wjeżdżamy w środkową
31,2 na (4 ramiennej krzyżówce) na wprost
31,34 na (4 ramiennej krzyżówce) w lewo w czarny szlak
32,36 Uwaga! ostry skręt w lewo w ścieżkę, podjazd, jeden tor jazdy
32,78 na (4 ramiennej krzyżówce) na wprost do