Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego przed zawodami i jzdą

Łańcuch to jeden z najważniejszych elementów roweru, którego głównym zadaniem jest przenoszenie siły wkładanej w korbę na piastę tylnego koła, przez co je napędza, tym samym pozwalając jechać do przodu. Łańcuch, aby funkcjonował sprawnie, a przy tym nie stanowił zagrożenia dla stanu technicznego roweru, nie powinien być brudny, zardzewiały czy zalepiony błotem bądź smarem. W przeciwnym wypadku bardzo szybko dojdzie do szybkiego zużycia kasety, pogorszenia pracy przerzutek i napędu czy powstania znacznego oporu w czasie jazdy, przez co przejażdżka rowerem zamiast przyjemnością, będzie prawdziwą katorgą. Łańcuch to najbardziej podatna na zabrudzenia część roweru, o którą należy dbać z dużą starannością i uwagą.

Metod czyszczenia łańcuchów jest dość dużo, a ich dobór uzależniony powinien być przede wszystkim od stanu jego zabrudzenia, a także oczekiwanego efektu oraz dostępnych środków. Niezależnie jednak od tego, jaka metoda czyszczenia zostanie ostatecznie wybrana, należy pamiętać o tym, że w tym przypadku bardzo ważna jest regularność, a także szybka reakcja i wyczyszczenie łańcucha, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Jedną z najczęściej stosowanych metod czyszczenia łańcucha jest tak zwane szejkowanie, polegające na umieszczeniu go w pojemniku wypełnionym dobrej jakości odtłuszczaczem, po czym należy nim porządnie wstrząsnąć. Jest to jednak metoda, którą można stosować wyłącznie po uprzednim zdjęciu łańcucha. Jako odtłuszczacz co prawda można zastosować benzynę ekstrakcyjną, jednak zdecydowane lepszym rozwiązaniem będzie wybór produktu biodegradowalnego, skutecznego w swoim działaniu, a przy tym znacznie bezpieczniejszego dla środowiska naturalnego. Po czyszczeniu wszystkie elementy, które poddane zostały zabiegowi, należy pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Po wyczyszczeniu łańcucha należy go ponownie założyć, pamiętając o ostrożnym smarowaniu – w tym przypadku nie obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Zdecydowanie korzystniejsze będzie stosowanie się do zasady mówiącej, że na jedno ogniwo/sworzeń powinna przypadać jedna kropla smaru. W celu rozprowadzenia smaru po całym łańcuchu, w czasie smarowania należy delikatnie kręcić korbą, a nadmiar substancji zebrać przy pomocy szmatki. Przy smarowaniu warto zachować ostrożność, bowiem mokry łańcuch z dużą łatwością będzie przyciągał wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a co za tym osiągnięte efekty pracy szybko zostaną zaprzepaszczone. Do smarowania warto stosować dobrej jakości oleje bądź preparaty stworzone na bazie wosku. Choć metoda wydaje się dość czasochłonna, to jednak jest bardzo skuteczna przy dokładnym czyszczeniu łańcucha.

Osoby, które z różnych powodów nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na dokładne wyczyszczenie łańcucha uwzględniające jego demontaż, wykorzystują klasyczną metodę polegającą czyszczenie łańcucha za pomocą szmatki namoczonej w odtłuszczaczu. Szmatkę należy zacisnąć na łańcuchu i powoli kręcić korbą, zbierając przy tym wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Po zakończeniu czynności łańcuch należy wytrzeć do sucha, pamiętając o jego smarowaniu. W tym przypadku nie warto stosować odtłuszczaczy w sprayu. Choć jest to metoda szybka w zastosowaniu, to jednak należy mieć na względzie to, że jej zastosowanie pozwala jedynie na usunięcie powierzchownych zanieczyszczeń, a dla większej efektywności działania powinna być stosowana co najmniej raz w tygodniu.
Łańcuch można czyścić także wykorzystując do tego celu specjalną maszynkę do czyszczenia, która po uprzednim zalaniu środkiem czyszczącym powinna zostać umieszczona na łańcuchu. Wprawiając korbę w ruch, wewnętrzny system zastosowanych w urządzeniu szczotek zajmuje się zbieraniem zanieczyszczeń. Choć metoda jest bardzo skuteczna, to niestety na rynku obecnie bardzo ciężko jest trafić na urządzenie wysokiej jakość, o odpowiedniej skuteczności działania, co wiele osób skutecznie zniechęca do zastosowania tej metody czyszczenia.

Każda z metod czyszczenia łańcucha rowerowego ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niezależnie jednak od tego, która z metod zostanie zastosowana, ważna jest regularność czyszczenia i niedopuszczanie do nadmiernego nagromadzenia się zanieczyszczeń na powierzchni łańcucha. Tylko czysty łańcuch stanowi gwarancję dobrej pracy przerzutek i napędu, co w efekcie doprowadzi do zmniejszenia ich eksploatacji.

Maratony

Previous article

Jazda na rowerze a zdrowie