Dlaczego warto jeździć na rowerze

Rower to pojazd, który można traktować jako środek lokomocji pozwalający przemieszczać się z miejsca na miejsce, czyli chociażby umożliwiający dojazd do pracy, lub jako coś typowo przeznaczonego do rekreacji. Każda jego forma użytkowania powoduje, że nasze ciało i umysł odnoszą korzyści. Dlatego rower to rzecz, na którą warto się zdecydować. Tym bardziej że mogą jeździć na nim praktycznie wszyscy.

Korzyści dla ciała

Podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko mięśnie nóg. Reszta mięśni, praktycznie wszystkie, też jest zaangażowana, chociażby w utrzymanie naszej równowagi. Dosyć intensywnie pracują więc m.in. mięśnie grzbietu, brzucha i rąk. Mięśnie to nie wszystko, w jazdę są zaangażowane oczywiście także stawy, dla których zdrowia rower jest często zalecany, jako bezpieczniejszy niż bieganie. Jest to ważne, chociażby dla osób walczących z nadwagą. Wracając jeszcze do mięśni, to nie można zapominać o naszym najważniejszym mięśniu, czyli sercu. Dla niego jazda na rowerze też jest bardzo korzystna. Tak jak i dla całego układu krwionośnego. Wyjście na rower będzie profilaktyką, która uchroni nas np. przed nadciśnieniem. Aktywniejsza praca serca to także większe dotlenienie organizmu, co zawsze wpływa na niego pozytywnie – dłużej zachowujemy sprawność, jesteśmy po prostu zdrowsi. Dotyczy to nie tylko naszych mięśni i stawów, ale także narządów i skóry.

Korzyści dla ducha

Już samo wyjście na rower pozwoli poczuć się swobodnie i nastroi nas optymistycznie. Wskakujemy na siodełko i tylko od nas zależy, w jakim kierunku i ku jakiemu celowi się udamy. A może nie potrzebujemy żadnego celu? Optymizmu doda nam też obcowanie z przyrodą – wspomniane dotlenienie się, ale też samo przebywanie wśród drzew, łąk, pól itp. To miła odmiana np. po całym dniu/dniach w pracy i przebywania w miejskiej zabudowie. To jednak nie wszystko, bo do tego dostaniemy jeszcze to, co wytwarza się przy każdym wysiłku, czyli endorfiny. To one odpowiadają za uczucie przyjemności, które pojawia się, chociażby podczas jazdy na rowerze, biegania i ćwiczeń na siłowni. Często mówi się o euforii biegacza – rower też może nam jej dostarczyć. Pozwoli nam to wszystko, chociaż na chwilę oderwać się od codzienności i związanych z nią zmartwień, da nam spojrzeć na nie z boku. A może nie wydadzą nam się wtedy już takie poważne i trudne do rozwiązania?

Jazda na rowerze – i związane z nią korzyści – jest dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki. Nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie masz roweru? To nie jest wytłumaczenie. Sensowny rower od dawna nie jest sprzętem ekskluzywnym, każdy znajdzie coś dla siebie także w sensie finansowym, a korzyści, które za to otrzyma, są bezcenne. Dlatego warto jeździć na rowerze.