Możliwości pracy i zarobki w branży filmowej

Aktor to zawód, o którym marzy wiele dzieci. Kojarzymy go głównie z filmem, ale przecież takie osoby mogą wykonywać przeróżne prace. Poza tym w dziedzinie związanej z takimi produkcjami zatrudnienie znajdują najróżniejsi specjaliści. Czy obecnie można zdobyć pracę w tej branży? Na jakie zarobki można liczyć?

Aktor – czym się może zajmować i ile zarabia?

Bez wątpienia aktor jest tym zawodem, który wymieniamy jako pierwszy, kiedy mówimy o osobach, które pracują przy takich produkcjach. W Polsce działa około 5 tys. aktorek i aktorów zawodowych, co oznacza, że są oni absolwentami państwowych wyższych studiów artystycznych i kilku innych działających w oparciu na pozwoleniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie oznacza to jednak, że przy produkcjach filmowych pracują wyłącznie osoby po studiach. Choćby w polskich serialach występuje wielu znanych aktorów, którzy nie mają dyplomu szkoły teatralnej. Należą do nich m.in. Anna Mucha, Jakub Wesołowski, Katarzyna Cichopek, Julia Kamińska.

Czy w tej branży jest praca? Z badania, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie, wynika, że zaledwie 2 proc. aktorów żyje z tego zawodu. 90 proc. nie ma stałego zatrudnienia i muszą podejmować się innych prac, które z aktorstwem mają niewiele wspólnego. Może się nam wydawać, że to zawód, który wiąże się z wysokimi zarobkami – i tak jest rzeczywiście, ale w przypadku wybranych.

Czy w Polsce łatwo o takie zatrudnienie? Najszybciej znajdą je ci, którzy zaczęli poszukiwanie pracy w Warszawie lub w innym dużym mieście. W lutym 2022 roku na portalu GoWork dostępne były w tym mieście oferty m.in. dla aktorów serialowych, ale również innych osób, które uczestniczą w produkcjach filmowych, np. statystów.

Ile zarabia aktor? To zależy od produkcji i od samego aktora. Najczęściej zarobki są owiane tajemnicą, ale w sieci można znaleźć informację, że Małgorzata Kożuchowska za jeden dzień zdjęciowy do serialu „Druga szansa” dostawała 15 tys. zł. Taka sama stawka obowiązywała w przypadku Artura Żmijewskiego i serialu „Ojciec Mateusz”. Dla początkujących stawki są wielokrotnie niższe, zaczynają się od 200 zł za dzień zdjęciowy. Jeśli chodzi o aktorów teatralnych i zatrudnienia na etacie, to w tym przypadku na początek wchodzą w grę stawki niewiele wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Bardziej znani mogą liczyć na kilka razy większą kwotę.

Najlepiej zarabiającym aktorem 2020 roku jest Dwayne Johnson z wynikiem 87,5 mln dolarów.

Zawody w branży filmowej – ile można zarobić?

Przy powstawaniu produkcji filmowych pracuje od kilku przez kilkadziesiąt po nawet kilkaset osób. Wszystko zależy od skali i budżetu w danym przypadku. Oto przykładowe zawody, które pojawiają się przy takich produkcjach:

  • Statysta – nieodłączny element nie tylko produkcji kinowych, ale również teatralnych. Statyści wzbogacają sceny, które odgrywają aktorzy. W produkcji mogą być ich dziesiątki, a nawet więcej. Wykonują proste, zwyczajne czynności, takie jak np. przechodzenie po chodniku, jedzenie posiłku w restauracji, czekanie na autobus, zajmowanie miejsc w metrze i wiele innych. Nie potrzeba do tego żadnej szczególnej specjalizacji – ze znalezieniem takiej, głównie dodatkowej pracy, nie powinieneś mieć większych problemów. Taka osoba najczęściej zarabia od 50 do 200 zł za dzień zdjęciowy. Jest to raczej praca dorywcza, która może stanowić sposób na dodatkowy zarobek.
  • Scenarzysta – to osoba, która odpowiada za przygotowanie scenariusza filmu, tzn. tworzy jego pełny plan. Z tego scenariusza wynika wszystko to, co będzie się dziać w danej produkcji – przebieg rozmów, zdarzeń, miejsc, w których będą się one rozgrywać. Ile zarabia taki specjalista? W przypadku filmów pełnometrażowych jest to kwota najczęściej od 20 do 70 tys. Za jeden odcinek serialu można dostać kilka tysięcy.
  • Reżyser – do tego specjalisty trafia scenariusz i na tej podstawie jest realizowany projekt. Ma on wpływ na wiele decyzji, które są związane z produkcją, m.in. na wybór obsady i poszczególnych specjalistów. Zadaniem reżysera jest odpowiednie scalenie wszystkich elementów, od których zależy uzyskany efekt – m.in. dźwięku, dialogów, obrazu oraz innych. To on decyduje o konieczności powtórzenia poszczególnych scen – i nie tylko o tym. Ile zarabia reżyser? Wiele zależy od produkcji, za którą odpowiada. W przypadku dzieł z budżetem wynoszącym kilka milionów złotych jest to wynagrodzenie, które średnio przekracza 100 tys. zł.
  • Montażysta – po tym, jak poszczególne sceny zostaną nagrane, za pracę zabiera się ten specjalista, którego zadaniem jest stworzenie przekazu audiowizualnego z fragmentów nagrań i ujęć. Wykonując swoje zadania, korzysta z przeróżnych urządzeń montażowych oraz oprogramowania. Efekt, który widzimy na ekranach kin czy telewizorów, jest dziełem m.in. jego pracy. Ile zarabia taki specjalista? I w tym przypadku to zależy od zasad pracy oraz samej produkcji. Montażysta zatrudniony na etacie może liczyć na kilka tysięcy złotych. Natomiast specjalista, który odpowiada za montaż konkretnej produkcji z wysokim budżetem, może uzyskać wielokrotnie wyższy zarobek. Kilka lat temu Polskie Stowarzyszenie Montażystów sugerowało, że minimalna stawka dla takiego eksperta powinna wynosić 75 zł za godzinę.

Oczywiście w branży filmowej pracuje wielu innych specjalistów. Są to osoby odpowiedzialne za dźwięk, wideo, stroje, wygląd aktorów, przygotowanie sceny i nie tylko. Ta praca wymaga oczywiście specjalizacji w tym kierunku.

Praca i zarobki w branży filmowej

Osoby, które chcą działać przy takich produkcjach, mają szansę na wysokie zarobki, ale muszą sobie zdawać sprawę z tego, że nie będzie o nie łatwo. Najlepsi specjaliści, którym udaje się uzyskać zatrudnienie przy realizacji popularnych projektów, mogą otrzymać wysokie wynagrodzenie, które przy kolejnych produkcjach będzie rosnąć, ale to oczywiście wymaga czasu i budowania doświadczenia.